Amerika’da 2008 yılından itibaren uygulanmaya başlanmış, kısa bir sürede dünyada 180’i aşkın noktada faaliyet göstermeye başlayan okul öncesi eğitim sistemi IPC (International Preschool Curriculum) Türkiye’de de okul öncesi kurumlarda uygulanmaya başlandı.

Altı kıtada faaliyet gösteren Amerika menşeili IPC okul öncesi eğitimin temel değerlerini ve öğretilerini uygulayan okul öncesi bir eğitim programıdır. Okul öncesi eğitim standartlarını düzenlemek ve güçlendirmek amacıyla kurulan IPC , özgün ürünler ve aktif öğrenmeyi hızlandıran hizmetler seti ile etkili öğretim metotları sunmaktadır.

IPC, 2015 yılı itibari ile IEC ( International Elementary Programme) ilköğretim programını oluşturmaya başlamıştır.

Doğrudan okullara, öğrencilere, ailelere ve hükümetlere hizmet veren bir kuruluş olan IPC franchise okulu olmanın faydaları şunlardır ;

1 – Tüm dünya tarafından tanınan, araştırmaları yapılmış ve konunun
uzmanlarının denetiminden geçmiş, çocukların 6 gelişimsel alanını hedefleyen ve yabancı dili çocukların anadili seviyesinde öğretmeyi planlayan, yüksek standartlarda okul öncesi öğretim programı,

2 – İçeriğinde özel 3 boyutlu projeler, kurumsal kimliği yansıtan işaret
ve tabelaların bütünü ile sabit tasarımların yer aldığı IPC marka ve
lisans hakları,

3 – Özel halkla ilişkiler ve pazarlama yardımı,

4 – İş planı geliştirme ve yürütme, danışmanlık desteği, işleyiş kuralları
oluşturma,

5 – Harvard Üniversitesi eski öğretim görevlisi olan IPC’nin eği-
tim direktörü tarafından hazırlanmış yoğun içerikli öğretmen eği-
timi kursu,

6 – Yönetici eğitimi ve kılavuzları,

7 – Uygulama kılavuzları,

8 – İşletme sahibi el kitabı ve profesyonel gelişim rehberi,

9 – Kurum politikası el kitabı,

10 – IPC online yönetim ve muhasebe yazılımı,

11 – IPC, İngilizce eğitim programına ek olarak Fransızca ve Çince dillerinde eğitim programı,

12 – IPC programları ile bütünlük teşkil eden eğitim setleri olarak workbook,worksheet ve phonics kitapları,

13 – IPC ünite konuları ile bütünlük oluşturan 100 hikaye kitabı,

14 – Her ünite konusu ile bağlantılı çocuk gelişim değerlendirme raporları,

15 – Öğretmenlere yönelik sınıf yönetimi kılavuzları,

16 -Ailelere yönelik ünite konuları bilgilendirici mektuplar,

17 – Ünite planlarında yer alan temel öğrenim hedefleri ile bağlantılı sınıf ve öğretmen materyalleri ( Sayı, şekil, renk, kavramlar ile ilgili hazır görsel materyaller)

18 – Online öğretmen eğitimi,

19 – 6 aylıktan başlayan ve 6 yaşa kadar oluşturulmuş olan IPC eğitim programı, bu anlamda bütünlük teşkil eden, çocukların tüm gelişim alanlarını düşünen ve yabancı bir dili anadili seviyesinde öğretmeyi hedefleyen Türkiye’deki tek okul öncesi eğitim programıdır.

20 – Haftaiçi 5 gün telefon veya email yoluyla devamlı öğretmen ve ku-
rum sahibi desteği sunarak kendilerine bağlı okullarının büyük başarılar elde etmesine yardımcı olur.

Uluslararası Okul Öncesi Öğretim Programı IPC 56 tematik üniteden oluşmaktadır. Tüm üniteler altı tane disiplinler arası içerik öğrenme alanını ihtiva eder: (1) Dil Sanatları; (2) Sosyo-Duygusal Beceriler; (3) Aritmetik; (4) Yaratıcı ve Görsel Sanatlar; (5) Bilimler; (6) İnce ve Kaba Motor Becerileri. Becerileri. Öğretim müfredatı geçerliliği ve güvenilirliği kanıtlanmış oyun, sorgulama ve nesnel tabanlı öğrenme stillerini içeren kavramlara dayanmaktadır.

IPC’nin eleştirel düşünmeyi geliştiren, kişisel farkındalık yaratan, diğer kültürlere karşı anlayış geliştiren, enternasyonalizmi ve çok dilliliği teşvik eden temel beş teması ve hedef kazanım davranışı bulunmaktadır.

IPC’nin bir çocuğun yaşamındaki ilk birkaç yılın onun gelişimi için hayati önem taşıyacak bir olanak sağladığına dair genel bir yaklaşımı bulunmaktadır. IPC, organizasyonun hedef davranışlarının kazandırılmasının anlaşılması ve kolaylaştırılmasını sağlamak için ebeveynleri ve aileyi her fırsatta eğitimin bir parçası haline getirir.

IPC eğitimi ile öğrenciler;

5 gelişim alanını ve 6 içerik öğrenme alanını kapsayan 56 tane temaya göre düzenlenmiş ünite konusu ile eğitimini tamamlar. 100 adet ünite konuları ile ilgili hikaye kitapları bulunmaktadır. Ayrıca; IPC, devletin beklentilerini ve ulusal beklentileri en yüksek düzeyde karşılamak adına derinlemesine araştırılmış ve konunun uzmanlarının denetiminden geçmiştir.

6 aylıktan 6 yaşa kadar çocuklar için gelişimsel olarak uygundur.

Üç ayda bir yeni yayınlar ile güncellenir,

Kalitesi ve dikkatle hazırlanmış olmasından dolayı akademisyenler ve hükümetler tarafından övgü almıştır.

Eleştirel düşünme, özfarkındalık, çok dillilik, diğer kültürlerle kaynaşma ve entegre olabilmek adına anlayış geliştirme, sorgulama ve nesnel tabanlı öğrenme stillleri içeren, enternasyonalizmi ve çok dilliliği teşvik eden, bir temaya ve hedefe sahiptir.